Válon jártam, hogy megcsodálhassam Alexander Milov hatalmas szerelem szobrát, ami egy szőlőbirtok kellős közepén áll, és ingyen látogatható.
A szobor előtt az alábbi szöveg olvasható:
„A szobor a férfi és a nő közötti konfliktust ábrázolja, a drótok ezt jelenítik meg. A felek belső vágyait, valós énjét a két kisgyermek magatartása mutatja, ahogyan vágyakoznak egymásért, szeretnék átölelni, megérinteni a másikat. Ahogy besötétedik, a gyerekek fényárba borulnak. A fehér fény a tisztaság, ártatlanság szimbóluma, amely két embert képes szerelemre lobbantani és esélyt ad arra, hogy a sötét órákban is egymás mellett legyenek, hiszen így könnyebb megbirkózni az élet kihívásaival.”
De vajon milyen összetevői vannak a szerelemnek, és mi tart össze egy párkapcsolatot a nehéz pillanatokban?
Robert J. Sternberg szerelem háromszögelmélete szerint, a szerelemhez pontosan három összetevőre van szükség, amik hosszú távra össze tudják kötni a feleket, ezek pedig a szenvedély, az intimitás és az elköteleződés. Ennek a három alkotórésznek a különböző keveredései adják a szerelem alapját, és meghatározzák a párkapcsolat minőségét, az elmélet szerint. Ez a három összetevő változhat, ahogy halad előre a kapcsolat, lehet, hogy a kezdeteknél a „szenvedély szerelem” jellemezte, később azonban, ahogy haladt előre az idő, átlépett a párkapcsolat valamelyik másik típusba.
A szerelem mindenkit foglalkoztat és persze többféle elmélet is létezik, én most ide Feldmár Andrást idézem, mert nagyon kedvelem a gondolatait, tehát a kapcsolat összetevőiről ő így nyilatkozott, idézem: „Egy kapcsolatban van legalább öt fontos, egymástól független tényező: az első a szeretet, a második a tisztelet, a harmadik a bizalom, a negyedik a vágy, és az ötödik a kötődés. Ez mind meglehet kölcsönösen, vagy csak az egyiknél, vagy csak a másiknál, és a kapcsolat íze attól függ, hogy ez hogyan alakul.” A vágyat és a kötődést ő is említi, az intimitást az én olvasatomban szétbontja szeretetre és bizalomra és még kiemeli a tisztelet fontosságát is.
Na de térjünk vissza Sternberg szerelem elméletének alapvetéséhez, nézzük meg a három alkotórész mit is jelent.
A szenvedély alatt értjük a vágyat, a szexualitást, de a közös célokat is, amikbe a felek együttesen, lelkesedéssel fognak bele és közösen összefogva dolgoznak a megvalósuláson.
Az intimitás a felek közti lelki közelséget, az egymás felé való nyitottságot, a bizalmat és a lelki kötődést jelentik. Azt, hogy a felek mennyire osztják meg egymással az érzéseiket, az örömeiket és a bánatukat, és mennyire tudják megbeszélni a nehézségeiket, elmondani az egymással kapcsolatos problémáikat és azt is, hogy ezeket hogyan oldják meg közösen.
Az elköteleződés azt a tudatos döntést fedi le, amikor a társunk mellett döntünk, amikor igent mondunk rá, hűségesek vagyunk hozzá, és vele akarunk lenni. A társunk lesz az első és legfontosabb az életünkben.
Na de, általánosságban a fenti három összetevő, hogy egyszerre legyen egyensúlyban egy kapcsolatban, az melós, ezért ritka, mint a fehér holló…viszont nem lehetetlen, és ez elég jó hír. A melós alatt azt értem, hogy mind a két félnek tennie kell a kapcsolatért, hogy a kezdetben magától működő szerelemből a kb. 2 éves rózsaszín ködös időszak után is egy elég jó párkapcsolat maradjon, ezért fontos a tudatos elköteleződés, a mély intimitás megélése és a szenvedély megtartása.
Azt nem kell leírnom, hogy ha két fél között alacsony a szenvedély, az intimitás vagy az elköteleződés, akkor nem jön létre párkapcsolat.
Most pedig vegyük sorra a Sternberg által megálmodott hétféle szerelem típust.
- Szeretet – amikor csak intimitás van
Elfogadás, barátság van jelen a kapcsolatban, a szenvedély alacsony szintű és hiányzik az elköteleződés. Itt azt éli meg a két fél, hogy jó együtt lenni, tudnak beszélgetni, és lelkileg megnyílni egymás előtt.
- Társas szerelem – amikor intimitás és elköteleződés is van
Főként a baráti jellegű kapcsolatokra jellemző, ahol szeretnek együtt lenni a felek, és jól érzik magukat egymás társaságában, viszont a szexuális bizsergés hiányzik, ilyenek például a régóta tartó házasságok.
- Üres szerelem – amikor csak elköteleződés van
Ilyenkor van az, hogy csak egymás mellett élnek a felek, és nem egymással, lehet anyagi megfontolásból maradnak együtt vagy a gyerek miatt, tehát amikor el lett rendezve a házasság, vagy kihűlt a kapcsolat.
- Szenvedély szerelem – amikor csak szenvedély van
Itt a vágy és a szexualitás dominál, ami nagyon erősen vonzza egymáshoz a feleket, általában az egyik fél nem is vágyik ennél többre, miközben a másik fél reménykedik, hogy kapcsolattá alakul a köztük lévő viszony. Ide sorolható a szeretői viszony vagy az alkalmi kapcsolat.
- Elvakult szerelem – amikor szenvedély és elköteleződés is van
Itt a fenti szenvedély szerelem kiegészül az elköteleződéssel, a felek felvállalják egymást, akár még házasságra is lépnek a szerelem hevében, azonban ahogy halad előre a kapcsolat az intimitás nem mélyül el, nem nyílnak meg egymásnak, vagy csak az egyik fél igényli ezt a fajta lelki közelséget, amit a másik nem tud megadni.
- Romantikus szerelem – amikor szenvedély és intimitás van
Ez a szerelemtípus kedvez a legjobban szerintem a mostani korosztálynak, az élettársi kapcsolatnak – papír nélkül is lehetünk boldogok -, vagy a mingli életforma, ami búcsút int a korábbi konvencióknak, és azt hirdeti, hogy egy egymásnak nagy szabadságot hagyó párkapcsolaton belül is megtalálhatjuk boldogságunkat – házasságlevél és közös lakás nélkül is. Ez a szerelem jellemzi még a rózsaszín ködös időszakot a kapcsolatok elején, illetve a fiatalkori szerelmet is.
- Beteljesült szerelem – intimitás, szenvedély és elköteleződés, tehát minden van
Legritkább ez a szerelem típus, legalábbis Sternberg szerint. Itt megvan a valós elköteleződés mind a két fél részéről, a döntés, hogy jóban és rosszban is számíthatnak a másikra és ott vannak egymásnak. Az elfogadás, a mély beszélgetések, a bátorság a felek között, ami segít felfedni egymásnak félelmeiket, mert bíznak abban, hogy felfedhetik, és hogy ha nehéz is, csak közelebb juthatnak egymáshoz. Ezek a párok tesznek azért, hogy a szenvedélyt együtt tudják megélni, akár úgy, hogy odafigyelnek egymás igényeire, és megvalósítják saját, illetve a másik rejtett vágyait is.
Sternberg szerint szükséges energiát tenni a párkapcsolatunkba ahhoz, hogy ez a három fent említett tényező folyamatosan egyensúlyi állapotban maradjon a kapcsolat során. A felek figyeljenek oda egymásra, forduljanak egymás felé, hallgassák meg, sőt legyenek kíváncsiak a társukra, legyenek türelmesek egymással és ha oda kerül a sor, akkor bocsássanak meg egymásnak, hogy a kapcsolat fenntartható legyen.
Egy kis önfejlesztő gyakorlatra hívlak kedves olvasó:
Gondold át, hogy a bemutatott 7 szerelem típus közül, melyikben tart most a párkapcsolatod, ha most épp nincs, akkor a volt kapcsolataidban mely típusok jelentek meg, illetve, hogy a 3 összetevő közül jelenleg, melyik magas, melyik alacsony, esetleg egyensúlyban vannak?
Amennyiben dolgozni szeretnél a pároddal a kapcsolatotokon, akkor javaslom L. Stipkovits Erika könyveit – Közelebb egymáshoz, illetve a Harmóniában egymással – ezekben külön gyakorlatok is vannak, amiket otthon is elvégezhettek egymással, ezzel mélyítve az egymás iránti intimitásotokat és elköteleződéseteket, illetve mi itt a Személyiségfejlesztő Centrumban is vállalunk párkapcsolati fejlesztést.
Felhasznált irodalom:
https://7koznapi.blog.hu/2017/03/26/szerelmi_haromszog_bizony_csak_maskepp
https://hu.thpanorama.com/articles/psicologa/la-teora-triangular-del-amor-robert-sternberg.html
https://www.facebook.com/feldmarintezet/posts/4124986917564724
Instagram – Mindart.pszichológia
Fotó:
Fábri Júlia
Vélemény, hozzászólás?