Veled is megtörténhetett már, amikor úgy érezted, hogy rengeteg határidővel teli nap után a munkahelyedről hazaérsz, és az otthoni, sok, végeláthatatlan tennivalóidtól mintha a padlóra kerülnél. Ekkor megszólalhat a „Figyelj már magadra végre!” vészcsengője. Minisorozatunk első részében megismerkedhettünk a kiégés alapjaival, okaival és azzal, hogyan juthatunk új lehetőségekhez általa. (https://szemelyisegfejlesztocentrum.hu/ismerd-meg-a-kieges-velejaroit-hogy-aztan-megszabadulj-meg-az-arnyekatol-is/)
A mostaniban megmutatom Neked, hogyan tanulhatod meg a jeleit még alaposabban, és hogyan tudod visszaszerezni a kontrollt az életed felett.
Mivel gyakran érezzük magunkat stresszesnek a mindennapok sok-sok elfoglaltsága között, sokszor nagyon nehéz beazonosítani, hogy mikor is vagyunk valójában kiégve, ezért nagyon fontos felismernünk, hogy mi okozza ezt, mik a jelei nálunk, és hogyan kezeljük.
Teljesen normális, ha stresszesnek és kifacsartnak érzed magad egy hosszú nap után, vagy szeretted fáradságos ápolása után. Ilyenkor egyszerűen jót tehet egy forró zuhany, egy jó nagy alvás, vagy a napunk kibeszélése párunknak. Viszont ha az alábbi tüneteket észleled magadon már jó pár napja vagy hete, akkor komolyabban ki vagy téve a kiégés kockázatának:
- fizikai, lelki és érzelmi kimerülés
- ingerlékenység
- alvásproblémák
- frusztráltság, reménytelenség érzése
- munkahelyi vagy teljesítménybeli elégedettségek hiánya
- étvágyban történő változások
- fizikai betegségek, mint pl. fejfájás, hátfájás, izomfeszültség
- csökkent teljesítmény
Említettem már, hogy milyen komplex jelenségről is beszélünk, de miért is az annyira? A kiégést nem feltétlenül egy jelentős esemény, személy, akadály, vagy helyzet okozza, hanem inkább körülmények sokasága és kombinációja, amely által különösen kimerültté, stresszessé, reménytelenné válhatsz.
Nem is kell elmennünk a kiégés mély állapotáig. Meglepő, de kezdeti szakaszában nem is vagyunk tudatában, hogy mi is alakulhat ki belőle. Nézzük csak meg alaposabban a kiégés egyes fázisait, amelyet egy konkrét példán keresztül mutatok be, még szemléletesebben.
Dávid egy előléptetés során olyan csapatba csöppent, amely olyan helyzeteket generált, hogy úgy érezte, mintha legszebb álmából hirtelen rémálmának színterén találta volna magát.
- Aktivitás fázisa: Ennek a szakasznak a kísérő jelensége a harag és akár az agresszió, amivel csak nagyon kevés érintett van tisztában. Dávid egy új pozícióba került és nagyon sokat dolgozott, hogy minél többet mutasson fel a vezetőségnek és csapatának is. Azonban az új kollégákkal való sorozatos konfliktusai során egyre frusztráltabb lett és haragudni kezdett a csapattársaira. Ha Dávid tudatában lett volna a kiégés korai jeleinek, meg is lepődött volna rajta, mert a munkába való temetkezésével és aktivitásával még el tudta terelni figyelmét a problémáról.
- Menekülés és visszavonulás fázisa: kísérő tünete a rettegés. Egyre inkább azt érezhetjük, hogy egyre kevesebb időnk van, ami által el kezdünk menekülni a helyzetek elől. Elkezdünk vagy nagyon aktívak lenni, vagy minimálisra csökkentjük aktivitásunkat. Dávid ez utóbbit választotta öntudatlanul, amikor a konfliktusok növekedni kezdtek, és ezt nem tudta hatékonyan kezelni. Éppen csak a legszükségesebb munkákat végezte el, és teljes motiválatlanság volt rá jellemző munkavégzése során. Ezzel a viselkedésével azt akarta elérni, hogy elkerülje a további stresszt és a csalódásokat, és azt, hogy magát igazolja, mennyire rossz helyen van. Közben pedig félt, ami alapjában nem indokolható igazán semmivel, mivel pozíciója biztos volt és menedzsere is kitartott mellette.
- Elszigetelődés és passzivitás fázisa: kísérő tünete az elszigetelődés. Gyakran csak a végső stádiumban jelentkezik a betegségtudat, annak a tudatosodása, hogy segítségre van szükségünk. Egyre inkább depresszív hangulatban érezhetjük magunkat, ezenkívül szinte teljesen inaktívvá válunk saját életünk főterén. Dávid ettől a szakasztól megmenekült, mert szerencsésen alakult a sorsa időközbeni személyiségfejlődése által. Viszont nagyon sok stressztől, feszültségekkel teli döntési helyzettől mentesülhetett volna, ha időben ráismer kiégésének kezdeti tüneteire.
Vajon mit is tehetett volna Dávid? Mit is tudunk mi cselekedni tudatosan, azért, hogy újra visszaszerezzük a kontrollt az életünk felett? Különböző lépések vannak, amikkel visszaállíthatjuk a kezdeti, harmonikus viszonyainkat. Olyan lépések, amik nem olyan drasztikusak, mint pl. felmondani vagy hátat fordítani felelősségünknek.
Itt találhatsz néhány példát, hogyan tudod elkezdeni jól kezelni a burnout tüneteidet.
- Vegyük figyelembe a lehetőségeinket: Beszéljünk a munkáltatónkkal vagy családtagjainkkal, hogyan tudnánk átstrukturálni a munkamennyiségünket, vagy delegálni feladataink egy részét. Ha ehhez még hozzájárul, hogy konfliktusokkal teliek a kapcsolataink (vagy akár egy fontos kapcsolatunk) érdemes Személyiségfejlesztő szakembereinkhez fordulni segítségért.
- Beszéljünk róla: Bátran vegyük fel a kapcsolatot egy baráttal vagy családtaggal, akinek kifejezhetjük a gondolatainkat, érzéseinket, akár egy rövid kávézás közben is.
- Törődjünk magunkkal: Ha nem alszol eleget, ha nem étkezel táplálóan, és ha nem mozogsz legalább egy keveset rendszeresen, épp azokat a legalapvetőbb megküzdési módokat hagyod ki, amik a stresszkezelés ellen hatnak a legjobban. Nagyon fontos, hogy szenteljünk időt a saját hobbink, szenvedélyünk űzésére, hiszen ezek segíthetnek a számunkra megfelelőbb irányba terelni magunkat a munkánk vagy magánéletünk során.
Tipp: Kezdjünk egy olyan új tevékenységbe, amit korábban szívesen vagy gyakran csináltunk, azonban felhagytunk vele. Lehet, hogy zenéltünk, finomakat sütöttünk vagy egy érdekes témával foglalkoztunk. Készítsünk konkrét időtervet, hogyan és mikor tudjuk újra beiktatni napirendünkbe.
Ha meg szeretnénk előzni a kiégést, nagyon fontos először felismerni a tüneteinket, a testünk jelzésein keresztül is. Minél jobban figyelünk magunkra, mire van szükségünk éppen, annál inkább megbarátkozunk testünk jelzéseivel is, ami egy összekötő kapocs lehet a kiégés megelőzésére vagy leküzdésére. Hogy a vészcsengő ne egy félelemmel teli riadó legyen, hanem egy lehetőség, amivel új kapuk nyílnak meg egy energiával teli élet felé.
Felhasznált irodalom:
Thomas M. H. Bergner: Burnout- A kiégés megelőzése 12 lépésben-Z-Press Kiadó 2015.
https://universityhealthnews.com/daily/stress-anxiety/burnout-symptoms-can-affect-career-family-life/
Fotók:
Sanah Suvarna, Avel Chuklanov, Luis Villasmil, Dustin Belt, forrás Unsplash
Vélemény, hozzászólás?