Azok az emberek, akik szoros kapcsolatban állnak családjukkal, barátaikkal és közösségükkel, boldogabbak, egészségesebbek és tovább élnek, mint azon embertársaik, akik kevésbe erős kötelékekkel rendelkeznek. – állítja Robert Waldinger amerikai pszichiáter, aki egy 75 évet átívelő, a felnőttkori fejlődést vizsgáló kutatást vezet a Harvard Egyetemen. Véleménye szerint az emberi kapcsolatok minden típusa – legyen az szociális vagy szakmai – számít.
Az élethossz és minőség tekintetében szintén fontos előrejelző a társadalmi integráció mértéke, ami megmutatja, hogy hány emberrel lépünk személyes interakcióba egy nap folyamán. Ez a szám nem egyenlő az online térben folytatott üzenetváltásokkal vagy a követőink számával az Instagramon.
Mégis mit tehetünk hát kapcsolatainkért – és rajtuk keresztül saját magunkért?
A jó hír az, hogy a kapcsolatainkban eszközölt apró változtatások is jelentős pozitív eredményeket hozhatnak. Az alábbiakban hat gyakorlati javaslatot ismerhetsz meg, amelyekkel erősítheted és mélyítheted a kapcsolati hálódat.
- Teremts apró, pozitív pillanatokat a nap folyamán!
Amikor egy csekély, önzetlen gesztust teszel valaki felé – akár egy meleg mosolyt vagy pillantást –, olyan pozitív reakciók láncolatát indítod el, amely kapcsolaterősítő hatású és növeli a jó közérzetet. Ezt szinte bárhol és bármikor megteheted. Szánj csupán harminc másodpercet például arra, hogy megköszönd a bolti eladó segítségét egy termék megtalálásában és mondd el neki, hogy ezzel feldobta a napodat, vagy állj meg egy szóra a kollégád asztalánál és kérdezd meg, hogy vannak az idősödő szülei.
Amikor ilyen mikro-pozitív pillanatokat teremtesz akár idegenekkel, ismerősökkel, kollégákkal vagy közeli hozzátartozóiddal, jó érzések hullámát indítod el, amely végigárad az életedben, valamint hatással van mindazokra, akikkel találkozol.
2. Gondold végig, milyen szavakkal jellemzel magadban másokat és szükség esetén változtass rajtuk!
A szavaknak ereje van, még ha kimondatlanok is maradnak. A belső narratívánk – különösen az a történet, amit mások személyéről, döntéseiről, viselkedéséről és bosszantó tulajdonságairól szövünk magunknak – nagyban befolyásolja, hogyan viszonyulunk hozzájuk a továbbiakban.
Amikor egy baráti, családi vagy munkahelyi találkozó előtt észrevétlenül kezded mantrázni, hogy „sosem figyel rám”, “biztos most is elkésik majd” vagy “már megint a saját igazát hajtogatja” sokkal valószínűbb, hogy ténylegesen ilyen viselkedést észlelsz majd náluk vagy keresel rá bizonyítékokat.
Három egyszerű lépést tehetsz képzeletedben:
- ismerd fel az ítélkező gondolataid beköszöntét,
- állítsd meg a belső párbeszéded automatikus ismétlődését,
- helyettesítsd magadban a kritikus gondolataid pozitívabb állításokkal vagy szavakkal.
3. Tudatosan teremts időt naptáradban a barátaiddal való kapcsolattartásra!
A mély, minőségi kapcsolatok fenntartása folyamatos befektetést igényel. Ezért rendkívül fontos, hogy a rohanó mindennapok közepette is fordíts időt a baráti kapcsolataid ápolására. A legideálisabb, ha személyesen találkozol velük, de jobb híján még egy videó vagy telefonhívás is elegendő lehet. Ezek az apró, rendszeres figyelmet igénylő cselekedetek, amelyeket kapcsolatainkba fektetünk elengedhetetlenek azok növekedéséhez és fenntartásához.
4. Ha vitába keverednél a pároddal, fogd meg a kezét!
Amikor a párok konfliktusba kerülnek, fontos, hogy emlékezzenek: a nézetkülönbségek ellenére ugyanabban a csapatban játszanak. Ennek egyik legközvetlenebb módja, ha megbeszélitek, hogy megfogjátok egymás kezét a vita alatt. Ez az egyszerű gesztus segít jobban kapcsolódni egymáshoz, és ennek eredményeként kevésbé lesztek hajlamosak rombolóan viselkedni egy esetleges nézeteltérés során.
Ha ez a módszer kevésbé komfortos számotokra, kitalálhattok egy hozzátok jobban passzoló technikát is, aminek segítségével javíthatjátok a kettőtök közti kapcsolat minőségét.
5. Minden napra egy nyitott kérdés:
Közeli kötelékeid ápolásának egyik legegyszerűbb eszköze, ha kevesebbet beszélsz, aktívan, figyelmesen hallgatsz és nyitott kérdéseket teszel fel. Naponta egyszer kérj meg valakit, aki fontos számodra, hogy ossza meg veled a gondolatait! Kérdezd meg a melletted ülő munkatársad, hogy mi volt számára a hét legnehezebb része! Érdeklődj a szomszédodnál, hogy mi foglalkoztatja mostanában! Beszélgess a gyermekeddel vagy a pároddal arról, hogy mi a legnagyobb félelme egy adott helyzet kapcsán!
Ezt követően hallgasd figyelmesen a válaszukat anélkül, hogy félbeszakítanád őket, véleményt alkotnál, vagy ítélkeznél felettük. A valódi törődés ezen apró gesztusaival kifejezheted, hogy őszintén figyelsz a másikra.
6. Késlekedett bocsánatkérés:
Kezdd a következő hetet, hónapot, vagy évet azzal, hogy írsz egy levelet, esetleg küldesz egy hangüzenetet valakinek, akit korábban megbántottál, netán akivel összetűzésbe kerültél a múltban! A bocsánatkérést érdemes röviden és egyszerűen megfogalmazni, valamint feltétlenül szükséges felelősséget vállalni azért, amit tettél vagy éppen nem tettél meg annak idején. A kapcsolati alázat gyakorlása nemcsak elősegítheti a társadalmi kötelékek erősítését, hanem hozzájárul a boldogságérzet fokozódásához is. Ne feledd, hogy a megbocsátás részben egy belső folyamat, ezért ne várj azonnali választ a másik féltől!
Kapcsolataink központi szerepet játszanak identitásunkban és jóllétünkben, ezért ha hosszú, virágzó partnerséget szeretnénk, tudnunk kell, hogy miként munkálkodjunk rajtuk.
Ahogy John Gotmann tartja: „a házasság nem egy nagy dolog, hanem millió apróság, és ugyanez vonatkozik a barátságra, a családra és minden kapcsolatra.” Ezen csekély törekvések, melyeknek az a célja, hogy találkozzunk, jobb kapcsolatokat hoznak létre, sőt mi több, életmentők.
Mindannyian mikrokultúra alkotók vagyunk. Alakítjuk, építjük, formáljuk kis csoportjainkat, melyek az otthonaink. A mikrokultúrákat, amelyek a párkapcsolataink, a kapcsolati kultúrákat, amelyek a barátságaink és a családjaink. Ezek azok a mikrofalvak, amelyek a leghosszabb és legnagyobb hatással lesznek nemcsak gyermekeinkre és unokáinkra, hanem a saját testi, szellemi és lelki egészségünkre is.
Minden jót kívánok a további építkezéshez!
Felhasznált források:
6 relationship resolutions to make this year |
Are All Relationships Messy? | Carol Bruess | TEDxMinneapolisSalon
Fotó:
Ante Gudelj forrás unsplash.com
Vélemény, hozzászólás?