„Tulajdon megismerésem az egyetlen és legnagyobb kincs,
amit a magaménak mondhatok.”
Carl Gustav Jung
„A téli napforduló, december 21-e a legrövidebb nappal, mindössze 8 óra és 26 percig van fent a nap az égen.
Legkorábbi napnyugta: 2022. december 11. 15:52(:46)
Legkésőbbi napkelte: 2023. január 1. 7:31(:56)”
Ahogy rövidülnek és egyre hűvösebbé válnak a nappalok és hosszabbodnak az éjszakák, visszahúzódhatsz az otthonodba, kikapcsolhatod a külső zajokat (TV, rádió, mobiltelefon, laptop, stb.) és elkezdhetsz befelé figyelni, elmélyülni önmagadban. A kanapén, egy plédbe burkolva, egy forró tejeskávéval/teával vagy egy pohár borral, egy naplóval és egy tollal, vagy ezek nélkül, ahogy épp kényelmes, a csendben megpihenhetsz egy kicsit, és ha van kedved, elkezdhetsz befelé figyelni.
Amire szükséged van az önmagadra figyeléshez, azaz idő, amit magadra fordítasz, hogy találj egy nyugodt pillanatot, amikor elbeszélgetsz önmagaddal, felteheted és megválaszolhatod magadnak ezt a pár kérdést, vagy akár saját kérdéseidet, amik épp foglalkoztatnak:
- Hogy vagyok?
- Milyen érzések kavarognak most bennem?
- Hol tartok most az életemben?
- Mit szeretnék?
- Hova tartok?
- Mire van most szükségem?
- Mit tudok tenni magamért?
- Milyen céljaim vannak?
- Mit tudok tenni a céljaimért?
- Milyen lépések szükségesek ahhoz, hogy elérjem, amit szeretnék?
- Mely életterületem hangsúlyos most?
- Mely életterületnek szeretnék nagyobb hangsúlyt adni?
- Hogy vagyok a kapcsolataimmal?
- Hogy vagyok a munkámmal?
- Mit szeretnék kezdeni az életemmel?
- Ha egy barátomat megkérdezném, mit mondana, melyik a 3 jó és rossz tulajdonságom?
- Miben vagyok jó? Mik az erősségeim?
- Mik a fejlesztendő területeim?
- Mennyire élem tudatosan az életem vagy mennyire sodródok?
- Tudok nemet mondani?
- Hányadik vagyok magamnál a sorban?
- Kik vannak előttem?
- Tudok dönteni?
Mindezt a mélyülést elősegítő folyamatot úgy végezd, hogy tényleg elgondolkodsz és megkeresed magadban a kérdéseidre a válaszaidat. Ha van kedved, le is írhatod, – sőt akár szokássá is teheted – hogy később vissza tudd olvasni. Így ebből láthatod, hogy adott időben mi foglalkoztatott és ahhoz képest most hol tartasz, vagy akár azt is, hogy akkor az adott téma mennyire volt fontos. Milyen érzéseket váltott ki, és visszanézve, most hogy vagy vele, milyen érzéseket vált ki benned és mennyire fontos. Lehet már nincs is akkora súlya. Előfordul, hogy adott pillanatban egy nem olyan nagy jelentőségű dolognak nagyobb jelentőséget tulajdonítunk, mint amennyit érdemelne, és ha írásban montirozzuk magunkat, erre rálátást nyerhetünk és talán legközelebb könnyebben vesszük az akadályt.
Akár arra is szánhatsz időt, hogy megtervezd a karácsonyi készülődést, vagy az ajándékozást. Írhatsz egy listát arról, milyen ajándéknak örülnél, ezt elküldheted azoknak, akikkel ajándékozni szoktátok egymást. Nekik is könnyebbség választani, mint kitalálni, és te is jobban fogsz örülni annak, amit igazán szeretnél. Sőt kérheted, hogy ők is küldjenek egy listát. Megbeszélheted családilag, hogyan legyen az ajándékozás, meghatározhattok konkrét összeget, vagy húzhattok és így mindenki csak 1 személynek ad ajándékot, annak, akit húzott. Összeírhatod a teendőidet, amiket a hűtőre, a bejárati ajtóra, vagy akár a telefonod jegyzetei közé is tehetsz, és amikor valamivel végeztél, akkor pipáld ki, ez jó érzéssel fog eltölteni és a teendők száma is egyre csökkenni fog.
Hiszen már csak 50 napunk van Karácsonyig. 🙂
Felhasznált források:
https://www.idokep.hu/hirek/rohamosan-rovidulnek-a-nappalok
Idézet: www.humanisztikus.hu
Fotó:
Arina Krasnikova, forrás pexels.com
Vélemény, hozzászólás?