Gyakran álmodunk vagy csak ritkán? Az álmok is segítségünkre lehetnek a fejlődésünkben, önmagunk megértésében. Van, hogy nem emlékszünk álmainkra, lehetnek visszatérőek, vagy olyan mély érzelmi töltettel bírók, melyekre még évekkel később is emlékszünk. Mi ennek az oka?
Freud szerint az álmunk „királyi út” a tudatalattinkhoz. A tudatalattink, mint egy digitális könyvtár, vagy merevlemez rengeteg eseményt, történetet, hanganyagot és ezekhez kapcsolódó érzést és észlelést tartalmaz, mely valaha megtörtént velünk, és mint egy jó könyvtáros azokat a tartalmakat ajánlja fel, melyek jelen élethelyzetünkben fókuszban vannak, az aktuális probléma feldolgozásban szerepet kaphatnak.
Egyik kliensem az egyik ülésen felhozta egy évekkel korábbi álmát. Egy régi házban járt, amelyet egy darázsraj támadott meg, és mepróbálta azokat kizárni. Annyira erősen éltek benne még az álommal kapcsolatos emlékek, hogy egyre inkább foglalkoztatta, miért álmodta.
Az álmokat mindig egyén szintjén kell értelmezni. Felcsaphatjuk ugyan az álmos könyveket vagy a neten is rengeteg álomfejtést találunk, de a legjobb, ha egyéni szinten próbálunk asszociálni, és a saját könyvtárunkban kezdünk kutakodni, nekünk mit jelent egy-egy motívum, szereplő, helyszín vagy történés.
Ahogy a kliensemmel az álmán kezdtünk el dolgozni, kértem, hogy írja le a házat, ismerős-e, járt-e már ott korábban. Elmesélte, hogy a nagyszülői házban volt, mely már közel 100 éve a családjuké. A másik fontos szimbólum, mely megjelent az álmában, a darázsraj volt. A darazsak mindenáron be akartak jutni a házba, az utcai ablakon keresztül. Tél volt és nagyon erős vihar. A darazsak egy gyökeret formázva kapaszkodtak össze, és próbáltak az ablakhoz tapadni, hogy bejussanak a házba. Ami aztán később sikerült is nekik. Bejutottak és egy DNS spirált formázva repültek egyik helyiségből a másikba.
Kliensemnek a darazsak a félelmet jelentették, és mint többször is megjelenő motívumok (nagyszülői ház, gyökér, DNS spirál) elég mélyen gyökereztek.
Fontos azonban megjegyeznem, csak a saját értelmezésünk, asszociációnk vezethet oda, hogy nekünk mit is akar üzenni az álmunk. Míg az egyik embernél a pók a félelmet jelentheti, addig a másiknál lehet, hogy nyomasztja egy még feldolgozatlan konfliktus az anyjával.
Segíthet az értelmezésben, ha megfigyeljük, milyen színek, szagok, szimbólumok, szereplők, érzések jelennek meg az álmainkban. Az egyes motívumokhoz, szereplőkhöz hogyan viszonyulunk, milyen érzelmeket váltanak ki belőlünk. Esetleg kapcsolódhatnak-e korábbi eseményekhez, amelyek már megtörténtek velünk.
Ha összefüggéseket keresünk álmaink között, írhatunk álomnaplót is. Reggel, amikor felébredünk írjuk le, mit álmodtunk. Ilyenkor még részletesen emlékszünk rá, és csak pár percet vesz igénybe. Ha ezt a reggeli rutinná tudjuk tenni, akkor megfigyelhetjük, hogy egyre többször fogunk emlékezni álmainkra. Ez segíthet abban, hogy meglássuk, tudatalattink egymással összefüggő történeteket mesél. Hogy mivel függ össze? Hát velünk. Mint, ahogy az életünk is egy történet, így a tudatalatti részünk is történetben gondolkozik.
Egy másik kliensem, az álomnaplóját visszaolvasva észrevette, hogy egyes álmaiban olykor járművek jelennek meg és ezt szerette volna megérteni. Az egyes álmok első ránézésre különböző témájúak voltak, nem is egymás után álmodta őket. Az egyikben egy utasszállító repülő, másikban egy helikopter, a harmadikban egy munkás autó jelent meg. Persze itt is az volt a fontos, hogy a kliens értelmezésében mit jelentenek. Hogyan viszonyul az egyes járművekhez, milyen korábbi emlék kapcsolódik ezekhez. Mit gondol, milyenek ezek a járművek egymáshoz képest, erről mi jut eszébe? Az új értelmezéseket tekintve, hogyan tudja a korábbi álmait újragondolni? Miért ezekben az álmokban szerepelnek? Tud-e esetleg személyeket kapcsolni az egyes szimbólumokhoz és miért?
A kérdéseket persze még sokáig lehetne sorolni, a válaszoktól függően, ami szintén egyedi és személyes. Minél inkább rutinosabbak vagyunk saját szimbólumaink értelmezésében, annál könnyebben tudjuk megfejteni az álmainkat és értjük meg mit akar üzenni a tudatalattink.
Az álmainkat le is rajzolhatjuk. Ez egy pillanatkép lesz az álomból. Fontos üzenete lehet ennek is, hogy az álmodó melyik pillanatot rajzolta le. Miért azt rajzolta? Milyen a hangulata? Az álomban is megjelentek-e az egyes motívumok és olyan formában-e, mint a rajzon? Az álmokat ugyanis folytathatjuk is.
Egyszer egy kliensem egy szakadékot rajzolt. Azt álmodta, hogy egy bőrönddel érkezett a szakadék szélére, melyben egy szervizlépcső volt. Azon kezdett el haladni lefelé, amin folyton megcsúszott a lába. A szakadék olyan mély volt, hogy nem látta az alját. A bőröndöt nem vitte, de tele volt a keze ruhákkal. Döntenie kellett, vagy elengedi a kezében lévő ruhákat, vagy folyton megcsúszik és lehet, hogy leesik. Neki a ruhák a különböző szerepeit jelentették, a lépcső pedig a biztonságot. A szakadékot pedig azért rajzolta, hogy amikor eszébe jut, tudja, olyan problémával kell szembenéznie, amivel mélyebbre kell mennie, hogy megértse és a felszínt, a szerepeit (ruhákat) el kell engednie.
Érdemes tehát foglalkoznunk az álmainkkal az önismereti utunkon.
Mit üzennek nekünk a sajátos és egyéni szimbólumrendszerükkel? Mi az a probléma, ami jelenleg foglalkoztat bennünket és nem enged továbblépni? Az álomnapló segítségével felismerhetjük a visszaköszönő motívumokat, vagy megláthatjuk az egyes álmok közötti összefüggéseket. Nem a jövőt mutatja, hanem a jelenlegi élethelyzetre segítséget, hogy könnyebben meg tudjuk érteni, fel tudjuk dolgozni. Esetleg előhívni egy korábbi tapasztalatot, amivel meg tudjuk oldani vagy ha akkor sem tudtuk, akkor talán épp itt az ideje.
Fotó:
Johannes Plenio, forrás Unsplash
Vélemény, hozzászólás?