Hiteles szakemberré hosszú évek önismereti munkáján keresztül válhatunk. Ebben a cikkemben négy olyan pszichológust szeretnék bemutatni, akiknek köszönhetően könnyebben igazodom el a magamhoz vezető úton. Gondolataik, kutatásaik, véleményük segítenek, hogy többféle nézőpontból tekinthessek egy problémára vagy kérdésre.
Szeretettel ajánlom őket!
Feldmár András
pszichológus, pszichoterapeuta, a Kanadai Pszichológusok Egyesületének örökös tagja.
Évente egy-két alkalommal jön néhány napra Magyarországra, a Feldmár Intézet szervezésében előadásokat tart, workshopokat vezet.
Rengeteg könyve jelent meg magyarul.
Heti Agymosó néven fut műsora a YouTube-on vagy Spotify-on, itt a hallgatók – Ács Danin keresztül – által feltett kérdésekre válaszol mindenféle témában.
Amiért engem inspirál…nem ítélkezés, nem címkézés, nyíltan beszél a szégyenről, a nehéz dolgokról. Azt vallja, hogy a terapeutának valódi, spontán és őszinte emberi kapcsolatba érdemes kerülnie a kliensével, hiszen sérüléseinket kapcsolatainkban szerezzük és ez által kapcsolatban tudunk gyógyulni is.
Máté Gábor
„Magyar születésű kanadai orvos. A függőségek kutatásával és kezelésével foglalkozik. Széles körű elismertségnek örvend az ADHD (figyelemhiányos-hiperaktivitás zavar) területén végzett munkája és a témáról alkotott egyedi nézőpontja miatt, valamint azért, mert szilárd meggyőződése (amelyet egyébként tudományos kutatások konkrét eredményeivel is alátámaszt), hogy az elme, a tudat és a lélek egészsége nem választható el a test egészségétől.”
Amiért engem inspirál…karizmatikus egyéniség, aki válaszokat keres és talál kutatásai során. Szintén elérhető Youtube-on, és természetesen könyvei is megjelentek magyar nyelven.
Irvin D. Yalom
Pszichiáter, az Egyesült Államok egyik legelismertebb pszichoanalitikusa.
A szakirodalomtól kezdve a regényeken keresztül hozza közelebb olvasóit az általa képviselt egzisztenciális pszichológiai irányzathoz, ami 4 alapelv mentén foglalkozik az emberi lélek boncolgatásával, azaz ehhez a 4 alapelvhez, vezethető vissza minden probléma, ezen alapvetések: az élet értelme, a halál elkerülhetetlensége, a saját életünkért vállalt felelősség súlya, és az elszigeteltség megélése.
A Schopenhauer-terápia című regényén keresztül beleláthatunk egy csoportterápia lényegébe, a terapeuta szemszögéből a résztvevőkön keresztül.
Minden nappal közelebb című könyvében a páciensével együtt írják le egymásnak a gondolataikat a közös terápiájukról, esetleírás a terapeuta és páciens viszonyáról.
Halálról és életről – feleségével közösen írt könyvük, melyen keresztül képet kaphatunk házasságukról, és a rákkal való vesztett csatájukról.
Amiért engem inspirál…a könyvein keresztül egy önazonos embert ismertem meg, aki vállalja, hogy ő is hibázik.
Dr. Daubner Béla
pszichiáter, pszichoterapeuta, jóga oktató
https://drdaubnertanit.hu/ – ezt az oldalt azért hozta létre, hogy átadja a tudását azoknak, akiket ez érdekel.
Youtube-on elérhető nagyon sok videó vele, többek között ilyen tartalmakkal:
„Mire tanít a szenvedés”, illetve a „Szenvedés ellenszere”
„Az intimitás kulcsa az önismeret”
„A spirituális út kezdete”
Amiért engem inspirál…elérhetővé teszi a tudását mindenki számára. Amikor őt hallgatom, úgy érzem, hogy megnyílik egy másik, spirituálisabb világ, és átláthatóbbá válnak a napi dolgok miértjei. Kételkedésre szólít fel és tapasztalásra, tehát amit ő mond, az lehet, hogy úgy van, de az is lehet, hogy nincsen. Ő azt mondja, amiről ő úgy gondolja, hogy igaz, de szívesen cserél eszmét, ha valaki máshogy gondolja.
Amióta az eszemet tudom, foglalkoztat, hogy mi az élet értelme, miért vagyunk itt, ki miért olyan amilyen, vagy éli az életét úgy ahogy, miért vagyunk ennyi félék és gyakran annyira mások, mikor mind emberek vagyunk. Az emberekre vagyok kíváncsi és a fenti 4 férfin keresztül közelebb kerülök az emberi lélek megértéséhez, legalábbis én így érzem.
Fotó:
Feldmár András: https://feldmarintezet.hu/feldmar-andras/
Máté Gábor: https://hu.wikipedia.org/wiki/M%C3%A1t%C3%A9_G%C3%A1bor_(orvos)
Irvin D. Yalom: https://peoplepill.com/people/irvin-d-yalom
Dr. Daubner Béla: https://drdaubnertanit.hu/
Vélemény, hozzászólás?