Mit jelent az önbizalom? Hogyan vehetjük észre, ha önbizalomhiányban szenvedünk? Milyen lehetőségeink vannak, hogy erősítsük a magunkba vetett bizalmunkat? Ezekre és ehhez hasonló kérdésekre keresem a választ e heti bejegyzésemben.
Mit jelent az önbizalom? Ahány ember, valószínűleg annyiféle választ kapnék a kérdésemre, ha megkérdezném. Az önbizalom komplex fogalom és különböző gondolkodók más és más módokon fogalmazzák meg. Nem szabad összekeverni az elbizakodottsággal vagy önteltséggel sem, hiszen az ÖNBIZALOM egy EGÉSZSÉGES egyensúlyra utal.
Általános és leegyszerűsített megfogalmazásban az önbizalom a saját képességekbe vetett bizalom. Tehát a személy tudatában van annak, hogy képes valamire, valaminek a megtételére vagy teljesítésére.
Az önbizalmunkról viszont általában csak akkor szoktunk elgondolkodni, amikor annak hiánya fellép. Az önbizalomhiány sokak életét nehezíti meg és megakadályozhatja, hogy kihozd magadból azt, amire egyébként képes lennél. De hogyan ismerhetjük fel, hogy önbizalomhiányban szenvedünk?
„Bocs, hogy élek!”
Nem mersz kérni másoktól, nehogy kellemetlenséget okozz, vagy jogos igényeidnek nem mersz hangot adni. Például nem mersz szólni, hogy túl sok feladatot kaptál a főnöködtől, vagy otthon elúsztál a házimunkában és kellene egy kis segítség. Például, ha a
„Bocs, hogy ezzel zavarlak…”
„Á, hagyd csak, majd én megcsinálom…” típusú mondatokat sűrűn használod, ideje ráerősíteni az önbizalomra.
Határozatlanság és döntésképtelenség
Nehezen vagy egyáltalán nem tudsz döntést hozni egyszerű rutin kérdésekben sem. Azon is szorongsz, hogy mit vegyél fel vagy mivel töltsd a szabadidődet. Ha nehezen meg is hozod a döntést, utólag mindig megbánod azt. Rágódsz azon, hogy ha korábban máshogy döntöttél volna, akkor most sokkal jobb helyzetben lennél.
Nem mersz hibázni
Persze az jó dolog, ha jól akarod végezni a munkádat, de nem kell maximalistának lenni. Amikor túl akarunk teljesíteni, akkor inkább mások elvárásainak akarunk megfelelni, nem saját magunknak. Ezek vélt elvárások, a legtöbb esetben nem valósak és ilyenkor nem engedjük meg magunknak a hibázás lehetőségét. Még károsabb esetben, valamibe azért nem fogunk bele, mert félünk, hogy nem tudjuk megugrani tökéletesen a feladatot, vagy úgy ahogy szerintünk azt meg kellene. Pedig az egészséges önbecsülés egyik titka az, hogy merünk hibázni, újratervezni, esetleg újra hibázni és elhinni, hogy előbb-utóbb sikerülni fog.
Édes kis hazugságok
Apró füllentéseket, hazugságokat engedsz meg magadnak, mert vagy nem mered felvállalni a véleményed, ezért inkább egyetértesz a másikkal, vagy nincs kedved, merszed konfrontálódni. Ebben a helyzetben is a félelem dominál, annyira meg akarsz felelni másoknak, hogy nem mered megmutatni saját magadat, mert akkor lehet, hogy már nem fognak szeretni, csalódnak benned stb. Ez azonban egy öngerjesztő folyamat, ugyanis ezzel a saját önbecsülésedet ásod alá hosszú távon, hiszen nincs meg az az érzés, hogy kiálltál magadért és a sikerélmény sem, ha kiderül, hogy neked volt igazad.
Nehezen tűröd a kritikát, de a dicséretet sem fogadod
Nem tudsz mit kezdeni a kritikával, még akkor sem, ha az jogos. Probléma lehet, ha apró kritikából is hajlamos vagy magadra vonatkozóan általánosítani. Nem tudsz elvonatkoztatni attól, hogy nem a személyedet érte kritika, hanem csak egy veled kapcsolatos dolgot vagy cselekedetet. Szűrőn keresztül hallod meg csak a visszajelzést, amit azonnal továbbgondolsz. De a dicséretet is nehezen fogadod, mert talán el sem hiszed, hogy komolyan gondolják. Ha megdicsérnek a munkád miatt, nem megköszönöd, hanem mentegetőzni kezdesz, hogy egyszerű volt, bárki meg tudná csinálni. Ezen a rossz beidegződésen próbálj meg minél hamarabb változtatni, fogadd a dicséretet és mentegetőzés helyett csak köszönd meg. Ezzel erősen meg tudod növelni az önbizalmadat.
Mindig másokhoz hasonlítod magad
Az összehasonlításban azonban mindig alulmaradsz. Hiába van jó állásod, élsz boldog párkapcsolatban, a szomszéd fűje mindig zöldebb. Ahelyett, hogy a saját életeddel foglalkoznál, hogy mi tesz boldoggá és milyen sikereket értél el, mindig valami más után áhítozol. Figyelj magadra és előbb észreveszed a saját sikereidet, vagy azt, hogy mi tesz boldoggá, ezzel jelentősen növelni tudod az önbizalmadat.
Nem tudsz nemet mondani
Mindig mindenkinek a rendelkezésére állsz és háttérbe szorítod a saját igényeidet. Ettől egy idő után elégedetlen és elkeseredett leszel. Pedig mindenkinek jobb, ha Te jól vagy. Minden kapcsolati minőségedben – legyen az párkapcsolat, családi vagy baráti kapcsolat – fontos, hogy jól legyél, azzal használsz másoknak a legtöbbet.
A jó hír az, hogy az önbizalom fejleszthető. Az előzőekben azt vettük sorra, honnan foghatunk gyanút, hogy önbizalomhiánnyal küzdünk. Ezek felismerése és a viselkedésformánk tudatos változtatása már segítségünkre lehet önbizalmunk erősítésében. Kenyeres András sportolók mentális felkészítésére írt „Győztes gondolkodás” című könyvéből szemezgettem pár további gyakorlatot, ami segíthet az önbizalom növelésében, megerősítésében:
- Céljainkat a szerint határozzuk meg, hogy mi az, amire hatni tudunk. Ha olyan irreális terveket szövögetünk, amelyek kivitelezéséhez rajtunk kívülálló tényezők is szükségeltetnek, akkor ki vagyunk téve a kudarcnak és ezzel csak romboljuk az önbecsülésünket.
- Legyünk pozitívak, merjünk hibázni és tanuljunk a hibáinkból. Mindig keressük a javulás lehetőségeit!
- Idézzük fel korábbi sikereinket, tanuljunk belőlük, értékeljük őket! Így megtalálhatjuk magabiztosságunk összetevőit, tudjuk, hol és miből tehetünk szert önbizalomra.
- Amellett, hogy tanulunk a múltunkból, tanuljunk azoktól is, akik valamiben jobbak, mint mi: nézzük meg, mit vehetünk át tőlük.
- Legyünk türelmesek magunkhoz: Rómát sem egy nap alatt építették fel!
- Alkalmazzunk pozitív belső monológot!
- Szánjunk elég időt a pihenésre, relaxálásra!
Források:
Kenyeres András – Győztes gondolkodás, a sikeres sportoló mentális felkészülése 11 lépésben HVG Könyvkiadó Budapest 2019.
Az önbizalom jelentése – Léleksziget blog
Az önbizalomhiány árulkodó jelei – Mráz Kata pszichológus írása
Fotó:
Notebook, forrás pixabay.com
Vélemény, hozzászólás?