Az év végén törekszünk a lassításra, a meghitt ünneplésre, az elmúlt időszak összegzésére és új célok, ha úgy tetszik fogadalmak kitűzésére. Aztán ránk tör az első hétfő és vetjük is bele magunkat újra a sodrásba – ha ugyan volt időnk megállni – és jönnek újra a napi rutinok. Ahogy Parti Nagy Lajos írja „Karácsonykor könnyű szeretni, de mi van azokkal a sokszáz hétfőreggelekkel?”. Az új év, a hétfők és bármely szürke napok megkönnyítésére egy bármikor elvégezhető gyakorlatot nyújtok most át. Ez sem oldja meg egy csettintésre a problémákat (sajnos/szerencsére nincs ilyen eszköz a világon), nem okoz instant fejlődést, de segít az önismeret mélyítésében. Az év bármelyik szakaszában elő lehet venni, hogy megvizsgáljuk az aktuális helyzetünket és ha szükséges újratervezzünk.
Ez a gyakorlat az életkerék, ennek segítségével az életed különböző területeit fogod megvizsgálni. Rajzolj egy kört és oszd fel 8 egyenlő részre, az egyes körcikkeket 1 és 10 között pontozhatod.
A szeletek a következők:
- Család és barátok
- Spiritualitás
- Természet és környezet
- Karrier és pénz
- Szórakozás és feltöltődés
- Személyes fejlődés
- Egészség
- Párkapcsolat
Először jelöld meg, hogy számodra milyen értéket képvisel az adott terület. Kösd össze a kapott értékeket. Ha tudsz, használj egy másik színt, amivel azokat az értékeket jelölöd be, ahol most tartsz ezekben a témakörökben. Ezeket is kösd össze. Így kapsz egy képet a vágyott és a jelenlegi helyzetről egyaránt.
Abban az esetben, ha jelentős különbséget találsz a vágyott és a valós adatok között, várhatóan feszültséget fogsz érezni. Ez teljesen normális, és célszerű az önvádban és a bűntudatban való fuldoklás helyett elfogadással fordulni magad felé. Hiszen azok a lépések is számítanak, hogy leültél az asztalhoz, papírt és ceruzát ragadtál, megrajzoltad ezt az ábrát és őszinte voltál magaddal az értékek bejelölésével. Most itt tartasz, és azzal várhatóan nem jutsz előbbre, ha pálcát törsz a fejed felett. Az önismeret útján minden lépés számít. A nagy eltérések esetén további fontos feladat, hogy átgondold mi miatt fontos számodra, hogy elérd az áhított magasabb pontszámot. Lényeges, hogy tisztán lásd, ez a saját vágyad és azért szeretnéd teljesíteni, vagy másoknak (család, barátok, berögzült, helytelen működésmódok) való megfelelésből.
Vizsgáld meg az egyes területeket!
Család, barátok
Ez a szelet a család és barátok témakört méri fel az életedben. Itt azt kell pontoznod, hogy mennyire vagy elégedett a családi és baráti kapcsolataid minőségével és mennyiségével. Gyakran nagyon más minőséget képvisel a két terület, de most, mint hozzád közelállókat értékeld.
Segítő kérdések az érték megállapításához
Milyennek éled meg a családoddal töltött időt? Támogatnak téged, megértőek és elfogadóak veled? Ki/kik azok, akikre bármikor számíthatsz? Tudsz elegendő időt szakítani a családodra, barátaidra?
Fejlődési feladat
Kérj visszajelzést magadról. Légy nyitott és próbáld ítélkezésmentesen befogadni a véleményeket. Gyűjtsd össze, hogy szerinted mik az értékeid és mások ehhez képest mit látnak annak. Mi az, amiben közösen fejlődhettek.
Spiritualitás
Ez talán a szavakkal legkevésbé leírható kategória. Gondolj azokra a képességeidre, amikkel figyelmet és teret adsz a világ azon részének, ami a napi fizikai szinten túlmutat. Szedd össze, hogy miben hiszel, lehet ez vallás vagy Isten, meditáció, ima, de lehet bármi más. A lényeg, hogy tudsz-e ebben, megnyugvást, támaszt találni, ha épp úrrá lesz rajtad a káosz és a kétségbeesés.
Segítő kérdések az érték megállapításához
Mennyire éled meg nehezen az életed változásait? Hogyan reagálsz ha váratlan stressz ér? Milyen eszközeid vannak, ha frusztráltnak, feszültnek, magányosnak érzed magad?
Fejlődési feladat
Próbálj ki egy irányított meditációt. Szerencsére a legnagyobb videómegosztón bőséges kínálat áll rendelkezésedre, keresd meg, ami neked legjobban passzol. Ülj pár percig csendben és nyugalomban egy gyertya lángját figyelve. Hallgass meg becsukott szemmel egy dalt, amitől mindig megborzongsz.
Természet és környezet
Ebben a körszeletben vizsgáld meg, hogy a napi életviteledben mennyire vagy környezettudatos és milyen a kapcsolatod a természettel. Hogy látod a felelősségedet abban, hogy egy élhető világot hagyj a jövőnek. Gondold át, hogyan tudsz kapcsolódni a természettel.
Segítő kérdések az érték megállapításához
Mennyire tartod szem előtt a tudatos fogyasztást és a hulladékmentes életmódot? Személy szerint mit teszel a környezeted élhetőbbé tételéért? Mennyire vagy elégedett a lakókörnyezeteddel? Milyen a kapcsolatod a természettel? Gyakran jársz sétálni, kirándulni, ha kikapcsolódásra, feltöltődésre vágysz?
Fejlődési feladat
Tájékozódj, milyen apró lépéseket, új szokásokat vezethetsz be az életedbe, háztartásodba a környezettudatosság jegyében. Hidd el, a legapróbb dolgok is számítanak és te is jobban érzed magad tőle. Találj időt arra, hogy kapcsolódj a természettel. Ha városban élsz, akkor is átsétálhatsz egy parkon, megfigyelhetsz egy fát, hogyan változik napról napra, évszakról évszakra.
Karrier és pénz
Ez is egy elég összetett kategória, fontos szempont a vizsgálatánál, hogy a karrier alatt arra a tevékenységre gondolj, amit akkor is csinálnál, ha nyernél a lottón. A betöltött munkakör és a vágyott hivatás sok esetben köszönőviszonyban sincs egymással. Vizsgáld meg, milyen lehetőségeket látsz a mostani munkádban, és hogy milyen anyagi és egyéb elismerések járnak érte.
Segítő kérdések az érték megállapításához
Szereted, amit csinálsz? Elégedett vagy a teljesítményeddel? Mennyire játszik központi szerepet a pénz az életedben? Hogyan hat ez döntéseidre, célkitűzéseidre?
Fejlődési feladat
Próbálj ki egy pénz- vagy időgazdálkodást támogató alkalmazást. Térképezd fel, mi az a tevékenység, ami örömmel tölt el, gondold végig, hogy tudnál ebből megélni, ha jelenleg nem ez a munkád.
Szórakozás és feltöltődés
Minden olyan tevékenység ide sorolható és itt értékelendő, amit a szabadidődben csinálsz és élvezed. Ugyanakkor kétféle pihenést mégis érdemes lehet megkülönböztetnünk, az aktív és passzív pihenést. Az aktív kikapcsolódás például valamilyen testedzés, egy jó baráti beszélgetés, közös játék, vagy egy hobbi űzése. A passzív pihenés a színház, a mozi, nézni ahogy esik az eső, vagy nem csinálni semmit (ez nehezebb, mint gondolnád), épp úgy feltöltődést nyújthat.
Segítő kérdések az érték megállapításához
Mi okoz számodra örömöt? Mennyi időt tudsz szánni a feltöltődésedre? Mennyire tudod elengedni magad és jelen lenni a kikapcsolódást nyújtó tevékenységek során?
Fejlődési feladat
Porolj le egy hobbit/sportot, amit régen csináltál és sokat jelentett számodra. Meríts ötleteket a környezetedből, figyeld meg ki, mivel töltődik. Kísérletezz és engedd, hogy néha elszabadulhasson a benned élő gyermek.
Személyes fejlődés
Ehhez a szelethez tartozik minden, amit a saját fejlődésedért teszel. Az iskolarendszerű képzések, a személyiségfejlesztővel való munka, az önismereted mélyítése, de bármilyen tanulási folyamat, ami új ismeret elsajátítására szolgál. Ma már, aki nem képes alkalmazkodni és tartani a lépést, az jelentős hátrányba kerül az élet számos területén, a változás, a fejlődés elkerülhetetlen.
Segítő kérdések az érték megállapításához
Keresed a tanulás és a változás lehetőségeit? Mik azok a tevékenységek, amiket el szeretnél sajátítani? Rendelkezel tervekkel, célokkal annak kapcsán, amiben mindenképp fejlődnél a következő évben/években?
Fejlődési feladat
Kutass és olvass azokról a témákról, amik érdekesek számodra. Hallgass podcastokat, nézz előadásokat, válassz magadnak havonta, kéthavonta egy-egy workshopot. Vágj bele egy fejlesztési folyamatba egy szakemberrel.
Egészség
Ezen a tengelyen az egész életmódodat kell pontoznod, valamint a testi, lelki és szellemi állapotodat. Vizsgáld meg, mennyire tudatosan viselkedsz ezeken a területeken: étkezés, mozgás, gyógyszer vagy egyéb legális, akár illegális szerhasználat.
Segítő kérdések az érték megállapításához
Milyen gyakran dönt le egy-egy betegség? Van-e időszakoként újra és újra jelentkező egészségügyi problémád? Mennyire táplálkozol változatosan és egészségesen? Milyen gyakorisággal fogyasztasz kávét, alkoholt, energiaitalt?
Fejlődési feladat
Mozogj rendszeresen, de fokozatosan és türelemmel kezdj neki, ha hetek, hónapok óta nem csináltál semmit. Elég ha kezdetben például sétálsz 10 percet vagy a kedvenc számodra táncolsz a szoba közepén. Sokat számít, ha nem belapátolod az ételt, hanem beszívod az illatát, hagysz időt az ízek kibontakozásának, és persze evés közben nem a híreket vagy a social médiát pörgeted a telefonodon.
Párkapcsolat
Ez a körcikk elég egyértelmű, ha jelenleg kapcsolatban vagy, akkor azt kell értékelned, ha nem, akkor azt, ami legutóbb volt és/vagy amire vágynál.
Segítő kérdések az érték megállapításához
Örömmel tölt el, ha a pároddal lehetsz? Kielégítő ez a kapcsolat fizikai és szellemi szinten egyaránt? Kölcsönösen számíthattok egymásra és azon fáradoztok, hogy könnyebbé tegyétek egymás életét? Rendelkeztek közös és egyéni célokkal?
Fejlődési feladat
Gondold át, te miket hibáztál a korábbi kapcsolataidban, és szedd össze, mit tennél másképp. Figyeld magad, csípd fülön, ha bekapcsolnak az automatizmusaid, és próbálj meg új viselkedésmódokat kialakítani. Olvass a játszmákról, gyűjtsd össze a rád jellemzőket. Kérj, de még inkább kérjetek segítséget szakembertől, ha szükségét érzitek.
Ezt a gyakorlatot bármikor előveheted, hogy ránézz az aktuális állapotodra, de kérhetsz segítséget szakembertől is, hogy közösen megalkossatok egy fejlődési utat, amin végig tud kísérni téged a segítő.
Felhasznált források:
Füredi Júlia Elég! Kiégtem. Most hogyan tovább? 2021. Kulcslyuk Kiadó Budapest
https://hszi.bme.hu/page/946/
Idézet: https://www.citatum.hu/idezet/64330
Képek:
Alessio Cesario forrás pexels.com
Életkerék forrás pinterest.com
Vélemény, hozzászólás?