Múlt heti cikkajánlónk az újévi fogadalmakról szólt. Ebben olvashattátok, hogy az újévi fogadalmak döntő többsége az egészségesebb életmódra irányul: „Idén többet fogok mozogni! Innentől egészségesebben fogok étkezni! Le akarok fogyni! stb.” Ezen a héten tovább boncolgatjuk a témát és a szokásokról fogunk beszélni: Mit nevezünk szokásnak? Hogyan ismerjük fel őket? Ezáltal, hogyan tudunk kialakítani jó és hogyan tudjuk elhagyni a rossz szokásainkat?
Napjaink nagy részét szokásaink töltik ki, sokszor ennek nem is vagyunk tudatában.
De pontosan mik is a szokások? Olyan cselekvések, melyeket rendszeresen és automatikusan végzünk. Olyan viselkedési minták, amelyek bizonyos helyzetekben automatikus szerepet kapnak. A szokások kialakulásának folyamata során bizonyos tényezőre, jelre mindig ugyanazt a cselekvést végezzük, ami végül a sok ismétlésnek köszönhetően automatikussá válik. Például minden reggel megiszunk egy csésze kávét. Szokásainkat célokhoz köthetjük, ezért fontos, hogy felismerjük és tudatosan az ennek megfelelő irányba tereljük, így automatikusan segíthetnek céljaink elérésében. A szokásainkat automatikusan végezzük, rutinná válnak, nincs szükség a tudatosság magasabb szintjére, ilyenkor az agyunk energiát takarít meg. Ha valamit viszont először teszünk, akkor jobban oda kell rá figyelnünk. Azonban minél többször végzünk valamit, annál automatikusabbá válik, annál kevésbé kell tudatosan figyelnünk rá. Itt feltehetjük magunknak a kérdést, hogy szokásaink mennyire vannak összhangban a céljainkkal. Önfegyelem szükséges ahhoz, hogy változtassunk rossz szokásainkon és jó szokásokat alakítsunk ki.
Minden szokás kialakításához idő szükséges. Hogy mennyi idő az egyénenként és célonként is eltérő lehet, három héttől akár száz napig is terjedhet. A szokások kialakításának lépései:
- Döntés: döntést hozunk arról, hogy milyen szokást szeretnénk kialakítani.
- Tett: a döntést cselekvésnek, tetteknek kell követniük.
- Ismétlés: a cselekvést rendszeresen, ugyanolyan formában kell ismételnünk, amihez folyamatos motivációra van szükség.
A jó szokások kialakításánál fontos tényező a tervezés. Ha tisztában vagyunk azzal, hogy mi a célunk, mi az a vágyott állapot, ahová elszeretnénk jutni, tervezzük meg az ahhoz szükséges lépéseket, cselekedeteket. Ha jól tervezzük meg ezt a folyamatot, nagyobb a valószínűsége, hogy később elérjük a céljainkat.
Olyan dolgokhoz kössük az új szokásokat, amelyek már jelen vannak az életünkben (például fogmosás után már nem nézek rá a telefonomra, vagy lenémítom).
Beállíthatunk emlékeztetőket, melyek eleinte segíthetnek az új szokások kialakításában (ha elhatározom, hogy minden reggel futni szeretnék, kirakom a futócipőmet az ajtóba).
Fontos a pozitív belső visszajelzés. Ha megcsináltuk, dicsérjük meg magunkat, hogy megint sikerült. A belső megerősítés mindig motiválóbb, mint a külső, tehát fontos, hogy a jó szokás kialakítása ne függjön külső elismeréstől, ajándéktól, pénztől.
Ha kimarad egy alkalom, nem a világ vége, még az úton vagyunk, ne ostorozzuk magunkat, csak ne a kimaradás váljon szokásunká!
Ahhoz, hogy céljainknak megfelelő új szokásokat alakítsunk ki, előbb sokszor a régi rossz szokásoktól, beidegződésektől kell megszabadulnunk. Ismernünk kell a jelenlegi szokásainkat, illetve azt, hogy ezek összhangban vannak-e terveinkkel, vagy éppen semlegesek.
Ebben segíthet, ha végiggondoljuk egy napunkat, akár le is írhatjuk, mennyi olyan idővel rendelkezünk, melyet saját magunk oszthatunk be és nem külső tényezőtől függ (pl. egy főnök, edző, stb.).
De hogyan hagyhatjuk el rossz szokásainkat? Először is ne kísértsük a sorsunkat, ha elhatároztuk, hogy mostantól egészségesebben élünk (pl. nem nassolunk), akkor tegyünk róla, hogy ne legyen belőle otthon. Ha egy rossz szokást jó szokássá akarunk alakítani, akkor vásároljunk egészségesebb rágcsálnivalót (pl. dió, mazsola) és együk ezt helyette, amikor este ránk jön a csipegethetnék. Segíthet még terveink megvalósításában, ha elképzeljük, vizualizáljuk azt az állapotot, amikor már nem élünk rossz szokásainkkal és ezt szembeállíthatjuk a jelennel.
Ne feledjétek, a szokások kialakulásával agyunk energiát takarít meg, nincs szükség a tudatosság magasabb szintjeire. Önfegyelem és idő szükséges minden szokás kialakításához, hogy céljainkat elérjük. Ha tudatosan tervezzük meg a dolgainkat sokkal valószínűbb, hogy elérjük a kívánt eredményt. A szokások kialakításának lépései: döntés, tett, ismétlés. Olyan dolgokhoz kössük új szokásainkat, melyek már jelen vannak életünkben. A rossz szokásainktól pedig úgy tudunk a legkönnyebben megszabadulni, ha új, nekünk tetsző szokásokat veszünk fel, cselekvésre cselekvéssel válaszolunk.
Sikeres munkát kívánok!
Felhasznált irodalom:
Kenyeres András – Győztes gondolkodás, a sikeres sportoló mentális felkészülése 11 lépésben; HVG Kiadó, Budapest 2019.
Fotó:
Andrea Piacquadio forrás pexels.com
Vélemény, hozzászólás?