A készülődés izgalmasabb, mint a nyaralás? Mit tegyünk, hogy valóban kipihenjük magunkat és pozitív élmény legyen a nyaralás? Mit kezdjünk a nyaralás utáni letargiával?
A nyaralás egyik legizgalmasabb része a tervezés. Legyen az hosszú hónapokig szervezett vagy egy hirtelen ötlet által vezérelt utazás, pozitív hatással lehet ránk végiggondolni, hová szeretnénk utazni, mi mindent szeretnénk megnézni, mit szeretnénk kipróbálni, hiszen a tervünk még nem találkozott a valósággal, „álmodozunk”. Kutatások szerint, az ilyen intenzív fantáziatevékenység folytán elégedettebbé és rövid távon boldogabbá válunk már a szabadság kezdete előtt.
A csomagolás, készülődés időszakában már több stressz érhet bennünket. Elkezdünk gondolkodni: Mindent bepakoltunk? Megvan a repjegyünk? Él a foglalásunk? Kössünk biztosítást? stb. kérdések fogalmazódhatnak meg bennünk, növekszik a stressz-szintünk és ha nagyon rágörcsölünk, az negatív hatással lehet arra, hogy élvezzük a nyaralást.
De mit tehetünk, hogy a nyaralás pozitív élmény legyen és legközelebb álljon, ahhoz a pozitív érzéshez, amit elképzeltünk?
A jó hír az, hogy csak rajtunk múlik. Több negatív élményünk lehet, ha mindent pontosan eltervezünk és mindennek úgy kell történnie, ahogyan azt elképzeltük, mint ha tudunk rugalmasak lenni és megengedjük magunknak a változtatás lehetőségét.
Mindannyiunkban él a vágy, hogy a nyaralás során kikapcsolódjunk, feltöltődjünk és pozitív élményeket gyűjtsünk. Próbáljuk meg elengedni a mókuskereket.
A nyaralás alatt ne azon rágódjunk, mennyi munka halmozódik fel a munkahelyünkön, amíg mi nem vagyunk. Ha dolgozunk a nyaralásunk alatt, az ronthatja családi kapcsolatainkat és elviszi a figyelmünket a jelen pillanattól.
Válasszunk személyiségünknek megfelelő úti célt!
Ha például az aktív pihenést szeretjük, ne olyan tengerpartot válasszunk, ahol egész nap csak napozni és enni lehet.
Azokkal nyaraljunk, akiket szeretünk!
Bár lehet olyan barát, akivel szívesen töltjük a hétköznapokat, vagy jól kijövünk a munkahelyen, ebből nem következik egyértelműen, hogy nyaralni is jó lesz vele. Mint, ahogy a Görögbe fogadva című film idézi: „Nem az út számít, hanem hogy kivel teszed meg.”
Ha már nyaralunk, legyünk is ott!
Nem kell minden másodpercet megörökíteni! A legjobb emlékek a fejünkben vannak. Mint, ahogy Katie Thurmes mondja: „Fényképeket készítünk, mint egy retúrjegyet egy különben elment pillanatra.” Ne szalasszuk el a pillanatot átélni. Ha ez még nem megy, tanulhatunk mindfulness (tudatos jelenlét) technikákat, amely segíthet lelassulni, „létező üzemmódba” kerülni.
Hagyjunk elég időt a pihenésre, alvásra, vagy az abszolút semmittevésre, ne szervezzünk túl sok programot, kirándulást! Az utazás egyébként is megterhelő lehet, ne tetézzük, legyen pihentető átmenet a munka és nyaralás között. Főként, ha túlhajszoltuk magunkat az utolsó napokban, a szabadságra készülve, illetve, ha a nyaralás után, egyből fejest akarunk ugrani a munkába.
Fontos felismernünk, hogy a vakáció nem gyógyír minden bajunkra, még akkor sem, ha egyébként eleget tudtunk pihenni és kikapcsolódni. A megoldatlan konfliktusaink, vagy ha nem megfelelő a napi rutinunk, éles lehet a váltás a nyaralás és a megszokott életmódunk között. Jó hír, hogy a kutatások szerint nincs összefüggés a nyaralás időtartama és pozitív hatása között. Azonban a nyaralás utáni depresszió vagy a posztvakációs szindróma létező jelenség és minél hosszabb volt a nyaralás, annál erősebb lehet azt követően a lehangolt állapotunk. Szerencsés esetben ez a letargia néhány napon belül elmúlik, de szélsőséges esetekben akár több hétig is eltarthat. Ilyenkor segíthet, ha a hétköznapok során megtanultunk lazítani, meditálni, ezzel kitolhatjuk a nyaralás pozitív hatásait. Segítsünk emlékezetünknek! Jó hatással lehet ránk, ha a fotókat nézve visszaemlékezünk, vagy a barátainknak/kollégáinknak mesélve újra átéljük élményeinket.
Összességében tehát mindenki életmódjától, személyiségétől, rugalmasságra, ellazulásra való képességétől függ mennyire képes kiaknázni a nyaralás testre és lélekre gyakorolt pozitív hatásait.
Jó nyaralást kívánunk minden kedves Olvasónknak!
Felhasznált irodalom:
Nők Lapja Café – A nyaralás pszichológiája
Gerincesek Magazin – A nyaralás lélektana
Fotó:
Jared Rice, Shifaaz Shamoon, Angelo Pantazis forrás unsplash.com
Vélemény, hozzászólás?