Shunmyo Masuno Zen, Az egyszerű élet művészete című könyvében 4 fejezeten keresztül olvashatunk zen gyakorlatokat. Összesen 100 feladatot tartalmaz a kötet, amik segíthetnek nekünk elmélyülni magunkban. Ahogy a tavaszi megújulásban otthonunk rendbetételére szánunk időt és energiát, úgy fordítsunk figyelmet önmagunkra is. Lehet, hogy egy-egy gyakorlat kicsit szokatlan a mi kultúránkban, de tegyük próbára magunkat.
Első szakasz: Próbálj kicsit változtatni szokásaidon
Ízlelgesd a reggeli levegőt
A reggeli levegő íze, a pillanat, amikor hajnalban kisüt a nap, ahogy a szellő megérinti az arcodat, az égbolt, a fák leveleinek színe – mindez állandóan változik. Reggelenként lehet igazán megtapasztalni ezeket a változásokat. Testünket és lelkünket tápláljuk azzal, hogy beszívjuk a csodálatos reggeli levegőt.
Evés közben minden falat után tarts szünetet
Az igazi zen étkezés magában foglalja az úgynevezett “öt gondolatot”.
- Tisztelettel adózunk azok erőfeszítéseinek, akik elhozták nekünk az ennivalót, és hálásak vagyunk érte.
- Átgondoljuk saját tetteinket, és csendben eszünk.
- Lassan ízlelgetjük az ételt, mohóság, indulat és figyelmetlenség nélkül.
- Orvosságként tekintünk az ételre, amellyel egészségesen tartjuk testünket, és élénken tartjuk szellemünket.
- Köszönettel fogadjuk az ételt mint a megvilágosodás felé vezető békés utunk részét.
Próbálj mezítláb járni
A zen szerzetesek egész évben mezítláb járnak. Otthon légy mezítláb, de szoktathatod talpad parkokban is a cipő nélküli sétához.
Lélegezz lassan
Egy praktikus, munkahelyi íróasztalnál is végezhető gyakorlat. Egyenesítsd ki a tartásod, fejed és farkcsontod egy vonalban legyen. Ezután foglalkozz a légzéseddel. Stresszes munkahelyi körülmények között percenként hét vagy nyolc lélegzetet tudsz venni. Ha a légzésedre koncentrálsz, ezt csökkentheted három vagy négy lélegzetvételre percenként. Amikor ez megtörténik, a tudatod természetes módon megnyugszik.
Ne gondolj kellemetlen dolgokra, mielőtt lefekszel
Amikor lefekszel, ne gondolj semmire, ami a reggeli felkelés óta történt veled, csak légy hálás, hogy átéltél még egy napot.
Második szakasz: Próbálj változtatni a nézőpontodon
Ne hibáztass másokat
Minden, amit emberként teszünk, értékes. Ha értelmet keresünk abban, amit csinálunk, először egyesülnünk kell belső lényünkkel a munkában. A munkádban a tiéd a vezető szerep. Ha ilyen szemlélettel közelíted meg a feladatot, minden munka értelmes és felbecsülhetetlenül értékes lesz.
Ne hasonlítsd magad másokhoz
Belekezdhetsz valamibe, ha van hozzá energiád. Befejezni is egyszerű. Állhatatosan tovább folytatni, az a nehéz.
Ha azt mondogatod magadnak nap nap után, hogy valami rossz neked, akkor hogyan tudna bármikor is jóra fordulni? Hajlamosak vagyunk másokhoz hasonlítani magunkat. Irigykedünk a szomszédra, mert neki könnyű munka jutott. Látunk valakit, aki tehetséges, és elkeseredünk. Pedig végső soron meg lehet találni az örömöt, ha újra meg újra elvégezzük a hozzánk illő feladatot.
Gondolkodás helyett érezz
Fontosnak tartom öt érzékünk tökéletesítést, hogy megtapasztalhassuk az ilyen elégedettséget. Ez az élet egyik öröme. Vegyél fel egy kavicsot az út mellől. Érintsd meg és szagold meg. A kavicsoknak van egy elülső és egy hátsó oldaluk, más-más a tapintásuk. Azt hihetnéd, hogy nincs szaguk, de a hegyi kavicsoknak hegyillatuk van, a tengeri kavicsoknak pedig olyan illatuk, mint a tengeré.
Körülötted minden tele van ilyen részletekkel. Fordulj feléjük érdeklődéssel, használd érzékeidet a természet változatosságának érzékelésére.
Aktivizáld magad
Van egy mondás a zenben: “Tapasztald meg magad a meleget és a hideget.” Ez azt jelenti, hogy akárhogy próbálod elmagyarázni például a víz hidegségét vagy melegségét, nem értheted meg igazán anélkül, hogy megérintenéd. Fontos a közvetlen tapasztalat. Vannak dolgok, amiket csak akkor tudsz értékelni, ha magad állítod elő őket.
Próbálj csendben üldögélni a természetben
Az ülés szemlélődésre bátorít. Az elmélkedés állapotának ellazult folyamatában megpróbáljuk felfedezni saját létezésünket. Ilyenkor alkalmad van újra megvizsgálni mindennapi énedet.
Harmadik szakasz: Próbálj változtatni azon, ahogyan másokkal kommunikálsz
Száműzd a három mérget
A három méreg a kapzsiság, a harag, és a tudatlanság.
Ha a kapzsiság sújt minket, hiába szerezzük meg, amire vágyunk, még többet akarunk.
A harag a legkisebb dologtól is felbőszít minket, és amikor adódik, másokon vezetjük le.
A tudatlanság az ostobaság állapota: nem használjuk sem a józan eszünket, sem ismereteinket, és hiányos a tanultságunk.
Ameddig hagyjuk, hogy ez a három méreg irányítson minket, képtelenek leszünk megbékélni.
Ne bizonygasd, inkább mutasd ki, mit érzel
Közvetlenül fejezd ki, mit érzel, és inkább szavak nélkül, mint túlmagyarázva. Amikor meg akarod értetni igazi szándékaidat, a tettek többet érnek a szavaknál. Minden lélegzetvételünkkel kommunikálunk másokkal, és közben nem feledkezünk meg szívünk természetéről.
Mondj le arról, hogy azt kívánd, mindenki szeressen
Ne ragadj le semminél; ne légy elfogult; ne légy túl válogatós. Engedd el a jelentéktelen kötődéseket, és légy lazább. Nem azt akarom mondani, hogy próbálj népszerűtlen lenni, de ne igyekezz mindenképpen megkedveltetni magad. Amikor a virág kinyílik, a pillangók megtalálják. Amikor a fák virágoznak, a madarak maguktól ellepik az ágat, amikor a levelek elszáradnak és lehullanak, a madarak elrepülnek. Az emberi kapcsolatok sem sokban különböznek ettől.
Negyedik szakasz: Igyekezz minden figyelmedet a jelen pillanatra fordítani
Légy hálás minden napért, még a legátlagosabb napért is
Átélni a mai napot, egy újabb átlagos, eseménytelen napot. Belélegezni és kiengedni a levegőt, elvégezni a munkádat, jól aludni. Bármennyire átlagosnak és jelentéktelennek tűnik is ez, valójában ettől csak még csodálatosabb. A napok egymásutánjából következő egyszerű boldogság – itt van az orrunk előtt.
Ne osztályozd a dolgokat aszerint, hogy jók-e vagy rosszak
Nincs különösebb titka annak, hogy tökéletesen elsajátíts valamit. Csak ismételd ugyanazt a gyakorlatot mindennap. Ha csakis a végpontra koncentrálunk, kimaradunk az utazás örömeiből. Ha csak eredményeket akarunk hozni, képtelenek vagyunk átadni magunkat az “itt és most”-nak. Ennek értelmében ne hozz értékítéletet arról, amit éppen teszel. Ha megpróbálod jóként vagy rosszként meghatározni a dolgokat, abból nyugtalanság és stressz származik.
Örülj az életnek minden egyes napon
Az élet tele van jó szerencsével és balszerencsével, de örülj, hogy élsz, minden egyes napon. Az élet elszalad melletted. Életben vagyunk, megkaptuk az életet. Ezért nem szabad elpazarolnunk. Az elfecsérelt idő üres idő.
Elcsépelten hangzik, hogy rohanó, impulzusokkal teli világban élünk, ahol mi magunk is állandóan sietünk dolgozni, haza, vásárolni, és a felsorolás végtelen számú elemmel bővíthető. Úgyhogy ha csak egy-egy ilyen gyakorlatot találunk magunknak, ami picit lelassít minket, már megérte. Természetesen a rendszeres törődést mindannyian megérdemeljük, ezért arra bíztatok mindenkit, hogy mentális jóllétéért folyamatosan tegyen.
Felhasznált irodalom:
Shunmyo Masuno ZEN, Az egyszerű élet művészete 21. század kiadó Budapest, 2021.
Fotó:
Shunmyo Masuno ZEN, Az egyszerű élet művészete 21. század kiadó Budapest, 2021. Borító fotó, forrás: https://business.facebook.com/21szazadkiado/photos/a.1572488726347896/3111118699151550/?type=3
Vélemény, hozzászólás?