Tudtad, hogy létezik egy formula, amely alapján kiszámították, hogy melyik az év legszomorúbb napja, azaz a Blue Monday? Tudtad, hogy idén ez január 17-re esett, és szerencsére már túl is vagyunk rajta?
A “Blue Monday képletet” Dr. Cliff Arnall pszichológus állította össze, és bár inkább marketing eszközként használták, mint tudományos tényként, mégis ez az az időszak, amikor többen éreznek egyfajta lehangoltságot a karácsonyi ünnepek forgata után. Ráadásul az idő is szürke, nem igazán történik semmi, és az év elején kitűzött célok és fogadalmak is kezdhetnek nyomasztóan hatni.
Egyrészt teljesen rendben van, ha nem az év első heteiben éljük a legaktívabb periódusunkat, és az is, ha nem töltjük fel a naptárunkat végeláthatatlan programokkal, és gyártunk teljesíthetetlen to-do listákat.
Másrészt, ha a természettől veszünk példát, akkor akár a hasznunkra is fordíthatjuk ezt a csendesebb, eseménytelenebb téli időszakot, és kicsit befelé tekinthetünk. Ha gyakran érezzük magunkat fáradtnak, energiahiányosnak, esetleg motiválatlannak, akkor azt is érdemes megvizsgálnunk, hogy milyen szempontból merítjük ki magunkat leginkább, és hogy hol van igazán szükségünk extra pihenésre és töltődésre. Ennek beazonosításában segíthet nekünk Dr. Saundra Dalton-Smith pszichológus modellje a pihenés 7 fajtájáról, amely egy teljesen új szemléletet képvisel a pihenés szükségességéről és a kiégés megelőzéséről.
Biztosan veled is megtörtént már, hogy egy túlórákkal és megbeszélésekkel töltött munkanap után hiába aludtál 7-8 órát, ugyanolyan fáradtan ébredtél, mintha le sem felküldtél volna. Mivel valójában mentálisan voltál kimerülve a fizikai pihenés nem tudta helyrebillenteni a fáradtságod, és ha tudatosan másnap nem maradtál home office-ban, dolgoztál kevesebbet vagy pihentél meg munka közben, akkor a helyzet várhatóan további kimerültséget, irritáltságot és frusztrációt okozott.
Ahhoz, hogy felismerjük, melyik az a pihenési forma az, amire éppen szükségünk van, ismerkedjünk meg a pihenés 7 fajtájával:
Testi pihenés:
Fizikailag megterhelő testmozgás vagy akár betegség során is előfordulhat, hogy alig tudjuk nyitva tartani a szemünket, és óriási erőfeszítést jelent ébren maradnunk. Ilyenkor választhatjuk a passzív pihenést, az alvást vagy szunyókálás, vagy aktívan is töltődhetünk, azaz vehetünk pár mélyebb lélegzetet, relaxálhatunk, meditálhatunk, sportolhatunk vagy nyújtógyakorlatokat végezhetünk.
Mentális pihenés:
A napi pörgés, a feladatok közötti egyensúlyozás, a multitasking és a túlteljesítés is vezethet mentális fáradtsághoz. Ilyen esetben segít, ha a feladatok közé beiktatunk egy-egy rövid szünetet, amikor sétálunk, zenét hallgatunk vagy meditálunk, a lényeg, hogy eltávolodjunk a digitális eszközöktől, és kiszakadjunk egy időre a szorongást keltő környezetből.
Érzelmi pihenés:
Konfliktusos, érzelmileg megterhelő időszakban vagy halálesetet követő gyászidőszakban erre van leginkább szükségünk. Érzelmi pihenést jelenthet a nehéz érzések őszinte kifejezése, ventilálás egy barátnak vagy családtagnak, és az is, ha önazonosan fejezhetjük ki magunkat, és nem kell maszkok mögé rejtőznünk a mindennapok során. Érzelmileg feltöltő lehet az érintés, az ölelés, valamit a személyiségfejlesztő szakemberrel végzett önismereti munka is.
Szociális pihenés:
Ha munkánk során számos emberrel kerülünk kapcsolatba, ha versengés, negatív hangulat és játszmák jellemzik a mindennapjainkat, akkor szociálisan elfáradhatunk.Ilyen esetben feltölthet egy beszélgetés egy régi baráttal, akivel mélyen tudunk kapcsolódni, és akivel fél szavak nélkül is megértjük egymást. Szintén szociálisan pihentető, ha néhány napot egyedül töltünk, digitális detoxot tartunk, és a közösségi médiáról is lekapcsolódunk egy időre.
Érzékszervi pihenés:
Ha városban élünk, akkor szinte biztos, hogy sosem élvezhetjük a teljes csendet. Valamilyen háttérzaj biztos, hogy szól körülöttünk. Emellett szinte egész nap a képernyőt nézzük, a laptopot vagy a telefont nyomkodjuk. Érzékszerveink pihentetése érdekében kapcsoljuk le az elektronikus eszközeinket, csukjuk be többször a szemünket, olvassunk könyvet vagy egy erdei séta során tekintsünk a távolba, és élvezzük a csendet.
Kreatív pihenés:
A monoton, ismétlődő feladatok és a steril (irodai) környezet sem kedveznek a kreatív gondolatainknak. Ha szokatlan ötletekre vagy kreativitásunk felpörgetésére van szükségünk, akkor találkozzunk számunkra inspiráló emberekkel, hallgassunk podcastokat. Válasszuk az erdei sétát, az erdőfürdőzést, olvassunk könyveket, menjünk színházba, kiállításra vagy alkossunk valamit.
Spirituális pihenés:
Ha mindennapjainkat nem érezzük hasznosnak, ha csak sodródunk, és nem érezzük, hogy egy magasabb célért tevékenykedünk, akkor spirituális pihenésre van szükségünk. Spirituálisan felölthet az önkénteskedés, önismereti úton való elindulás, elmélyülés vagy vallásunk gyakorlása is.
Ha szívesen hallanál bővebben a pihenés típusairól, akkor Dr. Saundra Dalton-Smith TED videóját (angolul) itt tudod megnézni:
https://www.youtube.com/watch?v=ZGNN4EPJzGk&t=81s
Számodra leginkább megfelelő pihenésben és töltődésben gazdag téli napokat kívánok!
Ha pedig úgy érzed, érzelmi megpihenésre van a jelenlegi időszakban leginkább szükséged, személyiségfejlesztőink várják a megkeresésed.
Fotó:
Ivan Babydov, forrás pexels.com
Vélemény, hozzászólás?